تصویر

دستمزد امسال کارگران قرار نیست بازنگری شود

وزیر کار در مورد اینکه ایا دستمزد کارگران در نیمه دوم سال بازنگری می‌شود یا خیر، گفت: امسال روند تصویب مزد طولانی شد و همین روال ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شریعتمداری در حاشیه وبینار بین المللی تجربه نگاری الگوهای کسب و کارهای تعاونی در کشورهای منتخب، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد اینکه سازمان بازرسی کل کشور گفته دولت قول داده است که در نیمه دوم سال، مزد کارگران را بازنگری کند، اظهار داشت: شورای عالی کار طبق قانون مکلف است سالیانه نسبت به افزایش ایتم‌های مختلف مزدی تصمیم بگیرد که این کار در سال ۹۹ انجام شد.
وزیر کار در پاسخ به این سوال که آیا مبحث مطرح شده از سوی سازمان بازرسی را تایید می‌کنید یا خیر، گفت: بر اساس قانون مکلف به انجام این کار (تصویب حداقل دستمزد) بودیم. هر سال در پایان سال جلسات دستمزد را برگزار می‌کنیم امسال متاسفانه این روند طولانی شد و در سال ۹۹ دستمزد تصویب شد و همین روال ادامه پیدا خواهد کرد.
شریعتمداری همچنین در مورد بدهی دولت به تامین اجتماعی، تصریح کرد: قرار شد بخشی از بدهی مسجل‌شده دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود که منتظر مصوبه هیات دولت هستیم و میزان آن نیز بعد از تصویب در هیات دولت مشخص می‌شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با واگذاری ۱۰ درصد از سهام شستا در بورس، ارزش بازار ۱۰ درصد افزایش یافت و میزان ارزش بازار این شرکت نیز از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به ۲۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
شریعتمداری ادامه داد: در ۱۱ تیرماه ۹۹ بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور از زیرمجموعه‌های تامین اجتماعی به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه شد که در این عرضه اولیه ۴.۵ میلیون نفر از هم‌وطنانمان شرکت کردند و به هر فرد تا سقف ۵۰۰ هزار تومان سهام از بزرگترین هلدینگ سیمانی کشور رسید.
وی گفت: منابع این عرضه اولیه صرف اقدامات زیربنایی می‌شود که یکی از اقدامات زیربنایی افزایش سرمایه بانک رفاه کارگران است که سرمایه این بانک که در خدمت کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی قرار دارد، از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش می‌یابد و تسهیلاتی که به بازنشستگان پرداخت می‌شود نیز افزایش خواهد یافت.
بخشی از دارایی‌های دولت در قبال بدهی به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه اظهار داشت: در پی دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت بدهی‌های مسجل دولت به سازمان تامین اجتماعی، این کار در دستور قرار گرفته و بخشی از دارایی‌های دولت در قبال بدهی به تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت می‌شود که میزان این بدهی بعد از مصوبه هیات دولت اعلام می‌شود.
شریعتمداری همچنین در مورد کمک بیمارستان‌های تامین اجتماعی به بیماران کرونایی گفت: بعد از بیماری کرونا، ۲۷ هزار نفر از مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی زیرنظر تامین اجتماعی بستری شدند و میزان فوتی‌های کرونایی در این بیمارستان‌ها به نسبت استاندارد کشور کمتر بوده است.
پرداخت سالانه ۵۰ میلیون تومان تسهیلات خرید به بازنشستگان
وی همچنین در مورد وضعیت بازنشستگان گفت: برای خدمات بهتر به بازنشستگان، بیمه‌های تکمیلی بازنشستگان توسعه پیدا می‌کند و باشگاهی برای بازنشستگان فراهم می‌شود که بازنشستگان بانک رفاه را از آن خود بدانند و مشکلات مالی آنها با تسهیلات این بانک برطرف شود.
شریعتمداری افزود: براساس طرحی سالانه تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات خرید به بازنشستگان با اقساط ۳۶ ماهه و سود ۱۵ درصد اعطا می‌شود تا قشر بازنشسته شرایط مطلوب‌تری از نظر زندگی پیدا کنند.
وی ادامه داد: قرار است با مصوبه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، امسال برای بار دوم برخی از موارد جنبی حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم تا قدرت خرید بازنشستگان تقویت شود و این افزایش موارد غیر از حقوق بازنشستگان امسال برای دومین بار اجرا می‌شود.
به گفته شریعتمداری در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، تلاش برای ارتقای حداقل مصوبه بازنشستگان تامین اجتماعی انجام می‌شود.
دعوت پیامکی از کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا
وزیر تعاون همچنین در مورد شناسه کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا گفت: برخی از کسب و کارها که بنا به ماهیت‌شان در شرایط کرونا آسیب دیدند یا کسب و کارهایی که با دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شدند شناسایی شده و همچنین کسب و کارهایی که در ۱۴ رسته شغلی مصوب ستاد کرونا بوده‌اند، اطلاعات آنها در اختیار سازمان تامین اجتماعی بوده که این اطلاعات به اپراتورهای تلفن همراه اعلام شده و از طریق پیامک به این افراد اطلاع داده می‌شود تا برای گرفتن وام کسب و کارهای کرونایی به بانک‌ها مراجعه کنند.
شریعتمداری افزود: رئیس‌جمهور به خاطر تاخیر ارسال پیامک به کسب و کارها کرونایی تذکر داده و قرار شد اپراتورهای تلفن همراه برای باقی مانده دارندگان مشاغل آسیب‌دیده از کرونا پیامک برای دریافت وام ارسال کنند.

کاریابی الکترونیکی یاراکار

دیدگاه خود را بنویسید


درحال آپلود