تصویر

رقم سبد معیشت کارگران امروز تعیین می‌شود

امروز جلسه کمیته دستمزد به منظور تعیین سبدمعیشت کارگران با حضور شرکای اجتماعی برگزار و عدد و رقم سبد معیشت کارگران تعیین می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حاتم شاکرمی،معاون روابط کار چند روز گذشته درباره دستمزد کارگران گفت: در حال حاضر دستمزد کارگران در کمیته دستمزد که یکی از کمیته های زیرمجموعه شورای عالی کار است در حال بررسی است. براساس ماده ۴۱ قانون کار قرار است هزینه سبد معیشت کارگران در کمیته دستمزد تعیین و سپس در شورای عالی کار عدد و رقم دستمزد نهایی شود.
وی ادامه داد: هزینه سبد معیشت کارگران قرار است متناسب با اطلاعات مرکز آمار بدست آید و اوایل هفته آینده در نشست کمیته مزد رقم سبد معیشت کارگران تعیین شود.
اکرمی با بیان اینکه تعیین دستمزد کارمندان هم در تعیین دستمزد کارگران تاثیردارد بیان کرد: با شرایطی که در حال حاضر داریم از هفته آینده به صورت جدی وارد بحث دستمزد خواهیم شد تا بتوانیم تصمیم خوبی را لحاظ کنیم.
برگزاری جلسه کمیته مزد امروز ساعت ۴ بعدازظهر
فرامرزتوفیقی،رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه کمیته دستمزد امروز ساعت ۴ بعد ازظهر با حضور شرکای اجتماعی برگزار می شود گفت: تلاش بر این است که امروز به یک جمع بندی پیرامون عدد و رقم دستمزد کارگران برسیم.
وی بیان کرد: عددی و رقمی که امروز در جلسه کمیته دستمزد تعیین می شود به عنوان ورودی برای جلسه شورای عالی کار و تعیین نهایی مزد قرار می گیرد. با توجه به اینکه در سال ۹۷ هزینه زندگی ماهانه یک خانوار کارگری ۳.۳ نفره، سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین شد، امسال به میزان افزایش هزینه زندگی کارگران نسبت به سال گذشته، باید حداقل دستمزد اضافه شود.
نماینده کارگران در کمیته مزد۹۹ شورای‌عالی کار، تاکید کرد: برای حفظ معیشت حقوق‌بگیران، باید تفاوت قیمت ایجاد شده در اقتصاد و بازار در دستمزد نیروی کار نیز اعمال شود.
توفیقی با بیان اینکه حداقل مزد سال۵۸ معادل ۱۷۰۱تومان، برابر ۱۲۱.۵دلار یا ۱.۳برابر قیمت یک سکه تمام بوده گفت: با اعمال تورم دلار در ۴۰سال گذشته، چنانچه قرار باشد همان رقم حداقل مزد سال۵۸ در سال۹۹ به کارگران پرداخت شود، تا قدرت خرید آنان حفظ شود، باید حداقل مزد سال۹۹ برابر با ۴۳۰دلار شود که معادل ریالی آن با اعمال نرخ دلار آزاد به ۶میلیون تومان خواهد رسید. همچنین اگر قیمت سکه ملاک قرار گیرد، حداقل دستمزد کارگر در سال آینده باید ۶ میلیون و۵۰۰هزار تومان باشد تا قدرت خرید او در مقایسه با سال۵۸ بدون تغییر بماند.

منبع : خبرگزاری تسنیم
کاریابی الکترونیکی یاراکار

دیدگاه خود را بنویسید


درحال آپلود