تصویر

قرارگیری سهیمه استخدام معلولان در اختیار بهزیستی

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور معلولان با اشاره به استخدام توانخواهان گفت: ما با سازمان مدیریت برنامه‌ریزی قرارداد بسته‌ایم و در حال حاضر سهمیه سه درصد استخدام افراد دارای معلولیت به طور کلی از سرجمع استخدام ها جدا می‌شود و در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، علی همت محمودی‌نژاد روز پنجشنبه در حاشیه نشست تخصصی با روسای شوراهای شهر و ورستا کرمان در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی و با اشاره به دیدارخود با معلولان و مدیران تشکل‌های معلولان استان کرمان افزود: مسائل زیادی در مورد قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت بیان شد.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان است اما با توجه به شرایط خاص کشور مقاومت‌هایی وجود دارد اظهار داشت: امکان تامین بودجه در راستای حمایت از این قانون سخت شده اما امسال موفق شدیم هزینه افراد دارای آسیب نخاعی را از ۲۵۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان ارتقا دهیم.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور معلولان ادامه داد: در گذشته حدود ۱۷۰ هزار نفر از خانواده‌هایی که معلول و سرپرست خانوار بودند؛ مستمری مربوط به ابعاد خانواده را دریافت نمی‌کردند اما در حال حاضر این مهم تحقق یافته است.

محمودی‌نژاد با بیان اینکه مشکلات افراد دارای معلولیت زیاد است تصریح کرد: از مسئولان سازمان نظام مدیریت برنامه‌ریزی انتظار داریم به حداقل بودجه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی که در قانون حمایت از حقوق معلولان در نظر گرفته شده بود؛ جامه‌ عمل بپوشانند زیرا شنیده‌ها حاکی از آن است که در ۶ ماهه دوم آن را پرداخت می‌کنند.

وی با بیان اینکه معلولان مشکلات زیادی دارند به ویژه در استان کرمان که از نظر مالی وضع بسیار پایینی دارند و دولت باید کمک کند بیان داشت: یکی از دغدغه‌های معلولان این استان در خصوص تامین وسایل توانبخشی و امکانات برای ورزشکاران معلول در المپیاد ۲۰۲۰ بود.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور معلولان با بیان اینکه سرانه نگهداری افراد دارای معلولیت بسیار بالا است البته مدیران و مسئولان استان کرمان تمام تلاش خود را برای ارتقا بهبود کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت به کار می گیرند اما تلاش و کوشش سازمان بهزیستی نمی‌توانند کامل کننده باشد افزود: با توجه به اینکه سازمان بهزیستی یک سازمان ۱۰۰ درصد حمایتی است باید تمام هزینه‌ها اختصاص یابد اما در سال گذشته با ۱۶ درصد انقباض بودجه روبرو بودیم و این امر مشکلات معلولان را زیاد کرده است.

محمودی‌نژاد با اشاره به اینکه در دیدار با نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار پیگیری اختصاص بودجه کامل معلولان شدیم بیان داشت: سازمان بهزیستی یک سازمان حمایتی و دست تنها است و از استاندار کرمان خواستار دستور قطعی در راستای اجرای ماده هشت قانون حمایت از حقوق معلولان مبنی بر استفاده معلولان از مراکز، موسسات و ساختمان‌های ورزشی به طور رایگان هستیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز گفت: یکی از مشکلات معلولان، مناسب‌سازی محیط و عدم امکان حضور راحت در مکان‌های عمومی است که نشست تخصصی مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور افراد دارای معلولیت با روسای شوراهای شهر و روستای کرمان در این راستا برگزار شده است.

عباس صادق زاده افزود: شوراهای شهر و روستا در برنامه های خود باید توجه جدی به مناسب سازی محیط برای معلولان داشته باشند تا در راستای احقاق حقوق معلولان گام های بلندی برداشته شود و این مهم باید از بُعد شهروندی و مسئولیت اجتماعی رعایت شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا
کاریابی الکترونیکی یاراکار

دیدگاه خود را بنویسید


درحال آپلود