تصویر

تبدیل وضعیت کارمندان قراردادی به پیمانی یا رسمی

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور در ارتباط با تبدیل وضعیت کارمندان قراردادی به پیمانی یا رسمی گفت: ما هیچ‌گونه اختیار و حکم قانونی برای تبدیل وضع این نوع از کارمندان نداریم.

به گزارش بازارکار به نقل از قم نیوز سید‌صدرالدین صدری نوش‌آبادی شامگاه سه‌شنبه در جلسه کارگروه توسعه راهبردی مدیریت که در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، با اشاره به اجرای دومین برنامه اصلاح نظام اداری از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ اظهار داشت: ۱۰ برنامه برای این دوره پیش‌بینی‌شده که در هر یک از برنامه‌ها اهداف کیفی و کمی نظام اداری به‌صورت مبسوط مشخص‌ شده است.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اهداف اجرای این برنامه گفت: دولت به‌عنوان پیشران توسعه اقداماتی که بر عهده‌اش گذاشته‌شده را انجام می‌دهد.
وی برنامه نخست را مهندسی نقش و ساختار دولت عنوان و ابراز کرد: ماده ۲۸ قانون برنامه ششم تکلیفی مشخص کرده که تا پایان برنامه باید دولت ۱۵ درصد حجم خود را کاهش دهد.
نوش‌آبادی برنامه دوم را توسعه دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری برشمرد و افزود: در این برنامه بهبود شاخص دولت الکترونیک باید به کمتر از ۷۰ برسد.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور بیان کرد: با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که با دستگاه‌های اجرایی منعقدشده، در آن‌ها سهم هر یک از دستگاه‌ها مشخص و برش استانی این برنامه‌ها برای اصلاح نظام اداری مشخص‌شده است.
نوش‌آبادی برنامه سوم را ارائه خدمات در فضای رقابتی دانست و ادامه داد: در برنامه چهارم اهداف کمی وجود دارد که دولت باید کاهش ۱۲ ساختار نیروی انسانی را به دنبال داشته باشد، البته این مسئله به معنای کاهش حجم همه دستگاه‌ها نیست.
وی با تاکید بر انتصاب مدیران از مسیرهای ارزیابی و شاخص‌های شایستگی خاطرنشان کرد: شاهد آن هستیم که برخی دستگاه‌ها در برنامه‌های خود گواهی‌نامه شایستگی را لحاظ نکردند، امسال دستگاه‌های نظارتی به انتصابات ورود پیداکرده‌اند که آیا این انتصابات بر مبنای شایستگی‌ها بوده است یا نه؟ برای صدور گواهی‌نامه‌های شایستگی لازم است که کانون‌های ارزیابی در هر استانی راه بیفتد.
به گفته معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور، استان قم جزو استان‌هایی بوده که کانون ارزیابی ندارد، درنتیجه این استان نیز باید هر چه سریع‌تر اقدام با راه‌اندازی کانون‌های ارزیابی اقدام کند.
نوش‌آبادی کاهش متوسط سن مدیران را مورد تاکید قرارداد و گفت: تا پایان برنامه متوسط سن مدیران باید ۸ سال کاهش پیدا کند، البته برخی دستگاه‌های من جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی شامل این برنامه نمی‌شوند اما همه دستگاه‌های دیگر باید برای کاهش متوسط سن مدیران اقدامات لازم را انجام دهند.
وی برنامه دیگر اصلاح نظام اداری را بهبود در نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی برشمرد و اظهار داشت: ۵ دستگاه را مکلف کرده‌ایم که برنامه مدیریت نوین اداره را در دستگاه‌های مربوطه اعمال کنند، وزارت بهداشت، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت میراث فرهنگی و سازمان جوانان ازجمله این دستگاه‌ها هستند.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور برنامه ششم را توسعه فرهنگ‌سازمانی عنوان و تصریح کرد: امیدواریم تا پایان برنامه بتوانیم نسبت به وضع موجود این فرهنگ را تا ده درصد بهبود و ارتقاء بخشیم.
وی برنامه هفتم را پاسخگویی و صیانت از حقوق شهروندان خواند و افزود: منشور حقوق شهروندی در نظام اداری توسط رئیس‌جمهور ابلاغ‌شده و دستگاه‌های مربوطه باید این منشور را در دستور کار قرار دهند.
نوش‌آبادی برنامه هشتم را «ارتقای پاسخگویی، شفافیت و مقابله با فساد در نظام اداری» دانست و گفت: باید بهبود شاخص پاسخ‌گویی از ۱۱.۳۳ به ۴۵ برسد.
به گفته معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور، از برنامه سوم به این‌طرف ارتقای بهره‌وری در نظام اداری را همیشه داشته‌ایم اما مورد بی‌مهری واقع‌شده است.
نوش‌آبادی برنامه دهم را نظارت و ارزیابی عنوان کرد و گفت: اجرای جشنواره شهید رجایی در سطح استان و یا به‌صورت ملی بر مبنای این حوزه است.
وی در ادامه در ارتباط با تبدیل وضعیت کارمندان قراردادی به پیمانی یا رسمی نیز گفت: ما هیچ‌گونه اختیار و حکم قانونی برای تبدیل وضع این نوع از کارمندان نداریم.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور خاطرنشان کرد: علاوه براین که قانون به ما اجازه نمی‌دهد برای این افراد کاری انجام دهیم، اعتقادی هم برای این تبدیل وضعیت نداریم.
به گفته نوش‌آبادی اکثر این افراد با توصیه وارد دستگاه‌ها اجرایی شده‌اند، حتی بعضی از این کارمندان شناسه هم نداشتند، به خزانه اعلام کردیم که پرداخت‌های این افراد را به شناسه موکول نکنید.
نوش‌آبادی در ادامه به حوزه استخدام اشاره‌ای کرد و گفت: سازمان امور استخدامی کشور سهمیه‌های استخدامی را بدون اسم به استان‌ها می‌دهد، این دستگاه‌ها هستند که باید خودشان مطالبه کرده و سهمیه لازم را دریافت کنند.
وی مطرح کرد: در آخرین آزمون استخدامی که یک ماه پیش برگزار شد، سهم استان قم ۳۵۵ نفر بوده که ۲۶۵ تن مربوط به آموزش‌وپرورش و ۵۳ تن مربوط به دانشگاه علوم پزشکی بوده‌اند.

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور ادامه داد: در آزمون ششم کل آزمون بیش از هزار نفر بوده که سهم استان قم ۴۴ نفر و در آزمون پنجم ۴۸۸ نفر سهمیه این استان بوده است.

نوش‌آبادی خاطرنشان کرد: مجموعاً از آزمون پنجم تا هفتم ۸۸۷ نفر سهم استان قم بوده است اگر سهم استان قم کم بوده دلیلش این است که مدیر دستگاه باید رایزنی‌های خود را داشته باشد.
وی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کارمندان دولت در استان قم ۲۹ هزار و ۱۰۱ نفر است که در حقیقت ۱.۲۸ درصد از کل جمعیت کارمندی را شامل می‌شود.

منبع : بازار کار

دیدگاه خود را بنویسید


درحال آپلود