تصویر

اصلاح قانون بیمه بیکاری

رئیس کانون انجمن صنفی کارگران با بیان اینکه در ایران قوانین بیمه بیکاری متفاوت از دیگر کشور‌ها است گفت: دولت هیچ پیش بینی بودجه‌ای برای این بیمه در طول سال انجام نمی‌دهد.

ناصر چمنی رئیس کانون انجمن صنفی کارگران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص بیمه بیکاری اظهار کرد: طبق قوانینی که در سازمان تامین اجتماعی وجود دارد، صندوقی تحت عنوان بیمه بیکاری در کشور نداریم، اما درصدی از حق بیمه‌ای که کارگران واریز می‌کنند مربوط به بیمه بیکاری آن‌ها است.

وی افزود: کارگرانی که به هر دلیل از کار خود خارج شوند، نسبت به سابقه کار خود بیمه بیکاری دریافت می‌کنند که سقف این بیمه حدود ۵۰ ماه است یعنی تا سقف ۵۰ ماه به حساب این افراد حق بیمه بیکاری واریز می‌شود.

رئیس کانون انجمن صنفی کارگران بیان کرد: در برخی از کشور‌ها این بیمه بیکاری مستقل از هر نهاد و سازمانی است و برای خود صندوق جداگانه دارد یعنی سیاست آن به گونه‌ای است که دولت باید به افراد بیکار حق بیمه پرداخت کند.

چمنی ادامه داد: در ایران قوانین بیمه بیکاری متفاوت از دیگر کشور‌ها است و دولت تمام امور آن را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کرده است.

وی ابراز کرد: سازمان تامین اجتماعی نسبت به پرداخت بیمه بیکاری قبول هزینه کرده و دولت هیچ پیش بینی بودجه‌ای برای این بیمه در طول سال انجام نمی‌دهد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار مطرح کرد: دولت باید قوانین بیمه بیکاری را همانند کشور‌های دیگر رعایت و اجرا کند تا بیکاران جامعه درآمدی از سمت دولت داشته باشند، همچنین این موضوع می‌تواند نرخ بیکاری را در کشور کاهش دهد.
چمنی اظهار کرد: سیاست‌های دولت برای پرداخت بیمه بیکاری باید به گونه‌ای باشد که یا برای این افراد اشتغال زایی کند و یا حق بیکاری آن‌ها را پرداخت کند.

منبع : خبرگزاری میزان

دیدگاه خود را بنویسید


درحال آپلود